İlahiyat dekanları, hocaları ve öğrencilerine

1975 yılında, Konya Yüksek İslam Enstitüsü birinci sınıfında okurken, daha okula alışamadığımız ilk günlerde,  yapılan dernek başkanlığı seçiminde başkan olunca, hemen o hafta Cuma namazı için Konya’nın ilçelerine irşat kafilesi göndermeye başladık.

Kıraati ve sesi güzel bir arkadaş, bilgisi ve hitabeti güzel iki arkadaşla üç arkadaşımızı bir ilçeye olmak üzere 16 ilçeye göndermeye başladık.

Gittikleri ilçenin merkez camiinde ezanı ve Kur’an okumayı biri, bir diğeri namaz öncesi vaazı, bir diğer arkadaş da hutbeyi icra edip dönerlerdi.

O günlerde Konya’nın 16 ilçesi vardı ve 16×3=48 arkadaş değişimle her Cuma irşada gidiyor ve bu hizmet Haziran sonuna kadar devam ediyordu.

Şu anda ilahiyat fakültelerinin sayısı yüzün üzerinde galiba yüz beşmiş.

Yüz ilahiyat fakültesi öğrencilerinden 922 ilçemize ve il içindeki mahallelerin merkez camilerine, her Cuma günü irşat için beş bin tane öğrencinin bildiği kadarıyla cemaate katkısı olur ve o cami cemaatine taze bir ses ve nefes verildiğini düşünsenize.

Yapacağınız hiçbir hizmet için kanun, yönetmelik, genelge gibi şeyleri araştırmayın. Kaçak güreşenlerin yeridir, minder dışı.

Yapacağınız hizmet, dinimize, örfümüze, geleneğimize aykırı olmaması ve halkın çıkarına, Hakk’ın rızasına uygun olması yeterli izin ve emir demektir.

İmkânlara gelince, onu hiç düşünmeyin. Hele bir karar verin.

Karar vermek imkânla olan bir şey değil.

Karar verin ve yola koyulun.

Otobüslerle gidip gelmeyi göze alın gerisi gelir.

Emekli bir hocanın yaptığını daha önce bu sütundan yazmıştım: “Her gün sabahleyin cebime kuru üzüm ve kavrulmuş nohut alırım. Tren istasyonuna gider kara trenden üç saat gidilecek yere bilet alırım. Çok ucuz.

Tren hareket edince kondüktörden başlayarak son kompartımana kadar her bölüme uğrar iman ve İslam’ın şartlarını, gusül abdestini gerektirecek halleri anlatır üç saat sonra iner istasyon çeşmesinden suyumu içer, tekrar geriye bilet alır üç saat yine aynı hizmeti devam ettiririm.

Yolcuların birçoğu beni trenden tanıdığından yanlarına her varışımda yer açmaları ve konuşmayı dinleme durumuna geçmeleri ve sevinçle dinlemeleri oluyordu” diyor.

Tren biletinin masrafı kahvede içeceği çay masrafını bulmadığını da söylemişti.

Bir cami imamımızın camisinde yaptığı güzel hizmetleri yine burada anlatmıştım.

Ondan önceki imam, namaz kıldırmak, camiyi açmak ve kapamakla emekli olunca yeni gelen imam, aynı cami, aynı cemaat, aynı dernekle şu anda cami eğitimindeki öğrenci sayısı en az seksen ilahiyat fakültesi öğrencisinden fazladır.

İlçelere götürülecek irşat, fakültede dernek varsa dernek aracılığıyla yapılabilir.

Yoksa gayretli bir hocanın denetiminde yapılabilir.

YÖK’ten bu konuda görüş almaya gerek yok. Siz, görevinizi yapıyorsunuz.

İsterseniz bu irşat görevini yapmaya karar verdikten sonra kanun, yönetmelik ve genelgeleri tekrar okuyun. Size hız verecek yorumlarla karşılaşırsınız ama benim tavsiyem okumamanızdır.

Hatta bazen birer birer, ayrı ayrı ilçelere gönderirken, “Filan ilçeye tek başına gideceksin, müftüyü ikna edeceksin ve irşadını yapıp gelecek ve rapor vereceksin” diyerek ilçelere gönderilmeli ve başarının yollarını yoklaması öğretilmeli.

Konya deneyimimde gördüm ki, o günlerde irşat faaliyetine katılanlar, okul bittikten sonra gittikleri her yerde başarılı oldular.

Kafesteki papağan gibi, bilgi ezberciliğiyle yetişenlerin kanatları çalışmadığından ancak yanına gelenlere ezberlediğini söyler.

Sera çiçeği gibi, görüntüsü güzel olsa da kokusu olmaz.