ÖNDER, liyakat ve ehliyet…

Tarih 30 Haziran 1996. Refah-Yol Hükümeti kuruldu, Hocamız Başbakan, koalisyon hükümetinde. 6 Temmuz akşamı beni aradılar; ‘Başbakanlık’tan aranıyorsunuz, Sayın Başbakan sizinle görüşmek istiyor’ dediler. Ben hayatımda Erbakan Hocayla ne el sıkışmışlığım var, ne merhabam var, ne kapalı bir mekânda karşılaşmamız var, sohbetimiz yok. 7 Temmuz günü, sabah kendi uçağını gönderdi, Yeşilköy’den uçağa bindim, gittim, sabah kahvaltısında beraber olduk. Sabahleyin kalkmak benim için büyük zorluktu. Hocamız geç yatar, erken mesaiye başlar. Söze şöyle başladı: ‘Biz sizi yakından izliyoruz, sizi çok iyi biliyoruz. Ben Başbakan olarak sizi Başbakanlık Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanlığa atamak istiyorum.’ Göreve böyle başladık…”

Yukarıdaki cümleler Prof. Dr. Osman Altuğ’a ait.

Osman Altuğ, efsane hizmetlere imza atan Refah-Yol Başbakanı ve Milli Görüş Lideri Erbakan Hocanın atadığı önemli isimlerden biriydi. Meşhur “Havuz Sistemi”nin alt yapısını hazırlayan akademisyendir Altuğ hoca.

‘Liyakat ve ehliyet’ denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir, aynı zamanda Osman Altuğ. Hoca, öncesinde hiç tanışmadığı ama alanında ehil bir isme çok önemli bir koltuğu bu şekilde teslim etmiştir.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, açıklamalarında sürekli şu uyarıyı yapmakta; “Ehliyet, liyakat olmadan işler doğru düzgün gitmez. Hangi ülke ehliyete ve liyakate önem vermezse sonu hiç iyi olmuyor. Ehliyetli ve liyakatli insanları göreve getirmek için istişare yapılır. Ama istişare de akillerle yapılır. Hatta istişare yapılan kişiler, yanlış giden işleri görünce çıkıp uyarır. Ama şimdi ülkemizde kimse kimseyi eleştiremiyor ve eleştiren insan tenkit ediliyor.”

***

Bütün bunları neden anlattım?

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen 16. İmam Hatipliler Kurultayı’na davetliydim. Davete icabet ettim.

Bu amaçla hafta sonunu Malatya’da geçirdim.

Şiarı, “Ehliyet ve liyakat” olan ve 2 gün süren bir kurultaydı…

Şu kadarını ifade edeyim; kurultayda son derece çarpıcı mesajlar verildi. Bir kere ince düşünülmüş bir konu… Daha da önemlisi, 28 Şubat sürecinde tökezletilmek istenen İmam Hatipler için bu nevi programlar, yeni bir başlangıç, taze bir kan özelliği de taşımakta…

DİKKAT ÇEKEN MESAJLAR…

Kurultayda en dikkat çekici mesajlar bir akademisyenden geldi; İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk’ün, “Ehliyet ve Liyakat” konulu konuşması salondaki herkesin ilgisini çekti. Recep beyin bazı cümlelerini buraya almak istiyorum;

  • “İmaj ve etiket değil ehliyet ve liyakat gerekli.”
  • “Bize imaj ve etiket konusunda bir yerlere gelebileceğimiz söylendi ancak ben onları dinlemedim. Bugün kariyerimin bu noktasında bunun ne kadar doğru olduğunu görüyorum.”
  • “Yalnızca ehliyet ve liyakatle bir yerlere gelebilirsiniz.”
  • “Toplumsal barış, kalkınma ve ilerleme de ehliyet ve liyakate dayalı bir sisteme bağlıdır.”
  • “Eğer ehliyet ve liyakate dayalı bir sistem yoksa bir ülke asla kalkınamaz, ilerleyemez.”
  • “Ehliyet ve liyakat toplumsal barışın da koşuludur. Bu yoksa adalet yoktur, adalet yoksa barış da olmaz.”
  • “İmam hatipler kuruluşundan beri liyakat ve ehliyet sahibi insanlar yetiştirmek istedi.”
  • “Etiket ve imaj peşinde koşmayanlar burayı tercih ediyorlar. Milletimiz de imam hatiplere teveccüh ediyor. Özellikle siyaset alanında başarılı olduklarını görüyoruz. Ama imam hatiplilerden beklediğimiz dünyaya ışık tutacak âlimler yetiştirmektir.”
  • “Kâbe’nin içinde inen tek ayet-i kerime ehliyetle ilgilidir ve yöneticinin hareket tarzını bildiren Nisa Suresi’nin elli sekizinci ayetidir: Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor…”

***

Şentürk, daha başka hususların da altını çizdi. Konuşmayı izleyen bir dostum, “Bu adamı rektörlük koltuğunda daha fazla tutmazlar…” dedi, kulağıma eğilerek…

İMAM HATİP KURULTAYI’NDAN FARKLI NOTLAR…

. İmam hatip tarihçesini anlatan sinevizyon iyi ama eksikti. Refah-Yol Başbakanı ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın İmam Hatip Liseleri hakkında yıllar süren büyük mücadelesi de bu sinevizyonda yer bulmalıydı…

. 28 Şubat sürecinde imam hatiplilere yönelik baskı ve şiddeti çok iyi ifade eden bir video da duygulu anlar yaşattı.

. “Miş miş…”, Malatya’da kayısı demek… “Miş miş köftesi” bile var, Malatya’nın…

. Organizasyonda görev alan Ersin Çelik ve Emine Dolmacı 2 gün boyunca koşturdu. Teşekkürler.

. Program İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde ifa edildi.

. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasına ‘esselamüaleyküm’le başlaması dikkat çekiciydi…

. Kurultaya Türkiye genelindeki imam hatip camiasından 261 dernek ve 1500 kişi iştirak etti. Adnan Öksüz