Bir değil iki değil… Bu kadar ‘gaf’ tesadüf olamaz…

Türkiye’de son günlerde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı bir televizyon programında İstanbul’un fethini işgal olarak nitelendirmiş, ardından AKP’ye yakınlığı ile bilinen A Haber Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak lanse etmişti. Daha önce de aynı grubun yayın organı olan Sabah Gazetesi’nde benzer bir skandala imza atılması, bütün bunların kasıtlı yapılıp yapılmadığını akıllara getirdi.

“FATİH SULTAN MEHMET İSTANBUL’U İŞGAL ETTİKTEN SONRA…”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 16 Mayıs Cumartesi günü katıldığı canlı yayında büyük bir skandala imza atmıştı. Ersoy programda “Galata Kulesi, bir Ceneviz kulesi aslında. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u işgal ettikten sonra, açıkçası Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nı kuruyor. Burada da bu kuleler, birkaç tane kule var İstanbul’da, Kule-i Zemin Vakfı’nı kuruyorlar. Ve oraya bu varlıklar kayıt ediliyor” ifadelerini kullanarak büyük bir skandala imza atmış gelen tepkilere rağmen özür dilememişti.

Bu gaf sosyal medyada infiale neden olmuş ama AKP haricindeki bütün kesimlere bel altı vurmayı ilke edinen troller bakanın bu skandal sözlerinin ardından “sus pus” olmuşlardı. Herkes birbirine şu soruyu sordu eğer bu skandal sözü AKP’li bir bakan değil de farklı bir siyasi partinden biri söyleseydi hali ne olurdu?

KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK GÖSTERDİLER

AKP’li Bakanın bu skandal sözlerinin ardından bu sefer bir başka rezalete yine hükümete yakın A Haber imza attı. A Haber sunucusu Zeynep Bayramoğlu’nun Anadolu Ajansı editörü Turgut Alp Poyraz ile Kudüs’ten yaptığı canlı bağlantıda, Kudüs İsrail’in başkenti olarak gösterildi. Görüntünün sosyal medyada paylaşılmasının ardından bu skandal Türkiye’nin gündemine oturdu. Gelen tepkilerin ardından A Haber kanalı ve sunucu Zeynep Bayramoğlu özür dilemek zorunda kaldılar.

“İSRAİL’DE BİR KENT” CEVAP KUDÜS

Daha önce de aynı grubun yayın organı olan Sabah Gazetesi’nin  bulmaca ekinde de de benzer bir skandala imza atılmıştı. Bulmacada; “İsrail’de bir kent” sorulmuş, cevap Kudüs olarak verilmişti. Bu durum tepkilere neden olmuştu.