Anlayış farkı!

Bir yanda “Bu ülke hepimizin” diyen ve tüm vatandaşları “kucaklayan” bir anlayış var! Karşı tarafta ise kendilerini “ülkenin gerçek sahipleri” olarak gören ve kendileri dışında kalanları “dışlayan” bir anlayış bulunuyor.
Aslında kendilerini “ülkenin gerçek sahipleri” olarak gören anlayış “yeni” ortaya çıkmış değil. Yıllarca bu ülkede hep kendilerini “ülkenin gerçek sahibi” sanan laik anlayış hâkim oldu.
Kendileri gibi düşünmeyenleri; gerici, yobaz, çağdışı diye tanımlayarak dışladılar ve dolayısıyla da milletin büyük kesimi ile aralarına “hayli mesafe” koymuş oldular.
Günümüzde de benzer bir kamplaştırma söz konusu!
Kendilerini bu “gerçek sahipleri olarak” gören anlayış kendileri dışında kalanları “hain” olarak tanımlayarak kucaklayıcı bir politika yerine kamplaştırıcı ve kutuplaştırıcı bir politikayı tercih ediyor. Ve yine millet ile aralarında mesafeler oluşmaya başlıyor.
Yıllardır izlenmekte olan bu ayrıştırıcı politikalardan bıkıp usanan sokaktaki vatandaş artık kucaklayıcı söylemlere rağbet ediyor.
MHP lideri Bahçeli de bu gerçeğin altını çizerek kamplaştırıcı değil kucaklayıcı olmak gerektiğini söylüyor. Gerçekten de “bu memleket hepimizin” diyen anlayışa büyük ihtiyaç var.
Yıllarca başkaları tarafından dışlanan ve ikinci sınıf insan muamelesi görenlerin bu politikanın beş para etmediğini görerek ona göre davranmaları gerekirken kendilerinin de benzer yöntemleri tercih ediyor olmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Bir masanın etrafına oturup aradaki meselelere “çözüm yolu” bulmaya çalışmak yerine kendileri gibi düşünmeyenlere “hain” diyerek yola devam etmeye çalışmak “fasit bir dairenin içine hapsolmaktan” başka anlam taşımıyor.
“Farklı düşüneni yok ediyor, ortadan kaldırıyoruz” derken “yeni düşmanlar” üretildiğinin farkına varılmıyor olması gafletten başka ne olabilir ki?
İzlenmekte olan bu politikaların “kendi aralarında” da fazla tutmadığı ve insanların “kucaklayıcı olma yerine kutuplaştırıcı” olan anlayıştan uzak durmak için kendilerine “yeni parti arayışları” içine girdikleri görülüyor.
Bu anlayıştan rahatsız olanlar iki farklı parti ile ortaya çıktılar ve hemen “hain” damgasını yediler.
İnsan kısa bir süre öncesine kadar kader birliği içinde olduğu yakın arkadaşlarını nasıl böyle hemen dışlar?
Yaşadığımız olaylar anlamakta ve izahta güçlük çektiğimiz bir durum! Böylesine gergin bir anlayışa uzun süre tahammül edileceğini sanmıyoruz. Kuşkusuz vatandaşın rahat bir nefes alabilmesi için “bu memleket hepimizin” diyen anlayışın hâkim olması gerek!